top of page

UNDERVISNING I STAND-UP TEORI 

Hvordan skriver man stand-up?

​

​


Stand-up er som den eneste scenekunstform ikke en del af det offentlige uddannelsessystem, og der er derfor ikke nogen slagen vej at træde, hvis man gerne vil begynde at lave comedy.

​

Jeg er uddannet i Performance-Design og Virksomhedsstudier fra RUC, og derudover har jeg undervisningserfaring fra Teaterskolen PLAY og mine egne workshops i København, Estland og Finland. På det grundlag har jeg skabt et teoretisk funderet undervisningsforløb med praktiske referencer netop omkring comedy og stand-up.

​

Kurset er til dig
...der selv gerne vil være komiker, arbejder sammen med komikere eller bare er nysgerrig på genren.

​

På kurset lærer du: 

  • At gå fra idé til færdig joke

  • At konstruere et fuldt sæt

  • Hvordan man forbedrer sit materiale

  • At undgå skriveblokader og overspringshandlinger

  • At skrive jokes om et specifikt emne

  • Karriere-management

  • At undgå sceneskræk

  • At blive ”likeable” på scenen

  • At anvende sociale medier som komiker
     

Comedy er en livsstil, og ingen bliver ”færdig” som komiker bare pga. et enkelt kursus. Til gengæld vil dette undervisningsforløb forhindre dig i at lave de klassiske begynderfejl og give dig et solidt fundament at bygge din comedy-karriere videre på.

​

113.jpg
"

Jeg har haft Niels tilknyttet mine 2 sidste shows som comedy-konsulent til stor personlig og professionel fornøjelse. Niels er bragende dygtig til at skabe struktur for comedy, og har været en uvurderlig samarbejdspartner i processen. Niels skal have alle mine varmeste anbefalinger herfra.

​

– Amin Jensen, Entertainer

bottom of page