UNDERVISNING I STAND-UP TEORI
Hvordan skriver man stand-up?
​
​
Stand-up er som den eneste scenekunstform ikke en del af det offentlige uddannelsessystem, og der er derfor ikke nogen slagen vej at træde, hvis man gerne vil begynde at lave comedy.
​
Jeg er uddannet i Performance-Design og Virksomhedsstudier fra RUC, og derudover har jeg undervisningserfaring fra Teaterskolen PLAY og mine egne workshops i København, Estland og Finland. På det grundlag har jeg skabt et teoretisk funderet undervisningsforløb med praktiske referencer netop omkring comedy og stand-up.
​
Kurset er til dig
...der selv gerne vil være komiker, arbejder sammen med komikere eller bare er nysgerrig på genren.
​
På kurset lærer du:
-
At gå fra idé til færdig joke
-
At konstruere et fuldt sæt
-
Hvordan man forbedrer sit materiale
-
At undgå skriveblokader og overspringshandlinger
-
At skrive jokes om et specifikt emne
-
Karriere-management
-
At undgå sceneskræk
-
At blive ”likeable” på scenen
-
At anvende sociale medier som komiker
Comedy er en livsstil, og ingen bliver ”færdig” som komiker bare pga. et enkelt kursus. Til gengæld vil dette undervisningsforløb forhindre dig i at lave de klassiske begynderfejl og give dig et solidt fundament at bygge din comedy-karriere videre på.
​
"
Jeg har haft Niels tilknyttet mine 2 sidste shows som comedy-konsulent til stor personlig og professionel fornøjelse. Niels er bragende dygtig til at skabe struktur for comedy, og har været en uvurderlig samarbejdspartner i processen. Niels skal have alle mine varmeste anbefalinger herfra.
​
– Amin Jensen, Entertainer